Przejdź do treści strony

10 przykazań kupującego ubezpieczenie na życie

Zakup ubezpieczenia nie może być działaniem spontanicznym. Nie możesz go nabyć tak, jak kupujesz chleb, kosmetyki czy buty. Nie możesz tego zrobić ot tak, po prostu, pod wpływem chwili. Polisa ubezpieczeniowa dotyczy zbyt poważnych dziedzin życia, dlatego przy jej zakupie musimy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Jeśli chcesz nabyć ubezpieczenie na życie, musisz zdawać sobie sprawę z kilku podstawowych faktów.

Powinieneś przemyśleć poniższe kwestie:

1.     Czy ten sposób oszczędzania i inwestowania jest dla Ciebie? Decyzja o wyborze ubezpieczenia nie może być przypadkowa, jest to bowiem niezwykle istotna sprawa, mająca wpływ na życie Twoje i Twojej rodziny.

2.     są różne typy ubezpieczenia na życie, ale generalnie jest to sposób na zapewnienie ochrony sobie i swojej rodzinie, zabezpieczenie przed spadkiem poziomu życia w razie nieszczęścia (utraty pracy, inwalidztwa, śmierci). Może być to także sposób na zapewnienie sobie dodatkowej emerytury.

3.     Co jest dla Ciebie ważniejsze? Ogólne zabezpieczenie rodziny, dodatkowa emerytura, ochrona na wypadek choroby, a może zabezpieczenie spłaty kredytu? Zanim zdecydujesz się na konkretne towarzystwo, zastanów się jakie są Twoje potrzeby.

4.     Im później się ubezpieczysz, tym mniej zyskasz, bo suma ubezpieczenia oraz wysokość składki zależą głównie od Twojego wieku i stanu zdrowia oraz od czasu trwania polisy. Najlepiej więc ubezpieczyć się najszybciej jak to tylko możliwe.

5.     Jeżeli wykonujesz niebezpieczny zawód lub uprawiasz sport ekstremalny, licz się z tym, że Twoje składki ubezpieczeniowe będą wyższe. W przypadkach skrajnych towarzystwo może nawet odmówić Ci ubezpieczenia.

6.     Musisz pamiętać, że polisę wykupuje się na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Licz się więc z tym, że opłacanie składki ubezpieczeniowej na wiele lat obciąży Twój rodzinny budżet. Wysokość składki musi być określona świadomie, z rozsądkiem.

7.     Jakie sumy ubezpieczenia oferują towarzystwa za podobne pieniądze. Zanim wybierzesz konkretne ubezpieczenie, porównaj oferty istniejących na rynku zakładów ubezpieczeń, ponieważ może się okazać, że znajdziesz dużo korzystniejszą ofertę, niż myślałeś.

8.     Co zawierają poszczególne OWU? Musisz je czytać bardzo uważnie. Zwróć uwagę przede wszystkim na swoje obowiązki oraz na wyłączenia towarzystwa od odpowiedzialności.

9.     Jakie opłaty pobiera od Ciebie towarzystwo ubezpieczeń na życie? Jeśli nie znajdziesz tego w OWU oraz ulotkach reklamowych, koniecznie zapytaj o to przedstawiciela danego TU.

10.  Twój wniosek o ubezpieczenie musi być zgodny z prawdą. Nie kłam, bo działanie tego typu może odwrócić się przeciwko Tobie. Pamiętaj, aby zgodnie ze stanem faktycznym wypełnić cały wniosek o ubezpieczenie, łącznie z ankietą medyczną. W innym przypadku, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi Ci wypłaty świadczenia - pretensje będziesz mógł mieć wyłącznie do samego siebie.

Źródło: Ubezpieczenie.com.pl/ASz