Przejdź do treści strony

3-7 wrzesień 2011

PONIEDZIAŁEK -  Grecja: W komunikacie ministerstwa finansów podkreślono, że tegoroczny deficyt uda się utrzymać na poziomie 8,5 proc. jedynie jeśli władze państwowe i obywatele przyjmą plany oszczędnościowe. Większy od prognozowanego deficyt w tym roku oznacza, że Grecja będzie potrzebować prawie 2 mld euro dodatkowo tylko po to, aby sfinansować bieżące wydatki. Oznacza to, że przyjęte niedawno przez rząd drastyczne środki oszczędnościowe, takie jak podwyżki podatków i cięcia wynagrodzeń, mogą okazać się niewystarczające. Ponadto spodziewany deficyt budżetowy na rok 2012 określono na poziomie 14,6 mld euro czyli większym niż przewiduje program oszczędnościowy. Rząd grecki nie ukrywa frustracji z powodu niedostatecznej ściągalności zobowiązań podatkowych i obaw, że obywatele - niezadowoleni z cięć wynagrodzeń i równoczesnego wzrostu obciążeń podatkowych - odmówią ich regulowania. W efekcie mnożą się apele o niepłacenie dodatkowego podatku od nieruchomości wliczonego do rachunku za prąd i to pomimo zapowiedzi, że właściciele nieruchomości uchylający się od dodatkowych opłat będą pozbawiani dopływu energii.

WTOREK - UE: Kraje strefy euro doszły do porozumienia w sprawie gwarancji, jakich od Grecji zażądała Finlandia w zamian za kolejna rundę pomocy finansowej. Stanowisko Helsinek blokowało od tygodni wdrożenie planu ratunkowego obiecanego Grecji. Po długich dyskusjach uzgodniliśmy szczegóły dotyczące zabezpieczeń, lub gwarancji wymaganych przez Helsinki - oznajmił szef eurogrupy Jean-Claude Juncker, po długim spotkaniu ministrów finansów grupy. Ministrowie, którzy spotkali się w Luksemburgu, nie doszli jednak do porozumienia w sprawie innych ustaleń dotyczących kolejnej transzy pomocy dla Aten, ale - jak pisze AP - kompromis z Finlandią w sprawie zabezpieczeń pożyczek to już postęp. Juncker podkreślił też, że na spotkaniu nie padły żadne sugestie dotyczące opuszczenia przez Grecję strefy euro.

ŚRODA - Włochy: Agencja ratingowa Moody's obniżyła rating włoskich obligacji rządowych z Aa2 na A2. Rząd Silvio Berlusconiego oświadczył, że spodziewał się takiej decyzji i zapewnił o swym zaangażowaniu na rzecz uzdrowienia finansów publicznych. Agencja uzasadniła swą decyzję m.in. słabością gospodarczą Włoch, a także brakiem politycznej stabilności w tym kraju. - Zaufanie rynków do Włoch jest bardzo nadwyrężone. Ryzyko, że kraj ten nie osiągnie zamierzonych celów budżetowych, jest coraz większe, a działania reformatorskie rządu w Rzymie dopiero się zaczęły - stwierdziła agencja Moody's.

Polska - Eurobank zapłaci karę w wysokości 1,2 mln PLN. Zarzuty prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod adresem banku to wywoływanie lęku, presji psychicznej i wprowadzenie w błąd. Do tej pory UOKiK wydał dziewięć decyzji, które zwracały uwagę na przypadki niewłaściwego sposobu odzyskiwania długów.

Rada Polityki Pieniężnej:  pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 procent w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Decyzja ta była zgodna z oczekiwaniami rynku. Zdaniem większości ekonomistów RPP utrzyma stopy na obecnym poziomie przynajmniej do końca tego roku. W bieżącym roku stopy procentowe zostały podwyższone czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb.

CZWARTEK - Włochy: Opóźnienia w uzdrawianiu finansów i niepewność zastosowanych środków - to zdaniem szefa zespołu analityków agencji Moody's Alexandra Kockerbecka przyczyny obniżenia przez nią ratingu Włoch. Powody tej decyzji przedstawił dziennikowi La Repubblica. W wywiadzie dla rzymskiej gazety analityk, który przez cztery miesiące pracował nad oceną stanu włoskich finansów i gospodarki, wyjaśnił: - Stwierdziliśmy wyraźny wzrost słabości Włoch wobec wydarzeń zewnętrznych. Sytuacja globalna jest niepewna, a ryzyko dalszego pogorszenia nastawienia inwestorów uderzyłoby właśnie w koszt włoskiego długu publicznego - podkreślił Kockerbeck.

Europejski Bank Centralny: Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,50 proc. Większość analityków spodziewała się, że EBC utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie.

Parlament Europejski: Zakończyła się kilkudniowa debata na temat wydobycia gazu łupkowego - spór przeciwników z entuzjastami nie zakończył się jakimikolwiek ustaleniami. Mamy dużo naukowych informacji o tym, że metoda szczelinowania, czyli wprowadzenie wody z chemikaliami do skał będzie miała negatywny wpływ na środowisko - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Jose Bove z grupy Zielonych, inicjator akcji zbierania podpisów pod apelem o zakaz wydobycia gazu łupkowego. Zwolennicy z kolei przekonywali by nie ograniczać i nie utrudniać wydobywania gazu z łupków. Nam przede wszystkim zależy, żeby gaz łupkowy traktować jak każde inne źródło energii, żeby nie traktować go jako fantasmagorii, ale jako szansę - podkreślała w rozmowie z Polskim Radiem europosłanka Lena Kolarska-Bobińska.

Grecja: Kraje strefy euro rozważają redukcję części długów Grecji - przyznał w wywiadzie dla Polskiego Radia minister finansów Niemiec. Wolfgang Schäuble zastrzegł jednak, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

PIĄTEK - Polska: Stopa bezrobocia na koniec września 2011 roku wyniosła 11,7%, czyli wzrosła o 0,1 pkt procentowy wobec poprzedniego miesiąca. Na koniec września 2010 roku wynosiła 11,5%, podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), powołując się na dane z urzędów pracy. Ustawa budżetowa na 2011 rok przewiduje, że wskaźnik ten wyniesie na koniec 2011 roku 9,9%. W założeniach do budżetu na rok 2012 rząd zapisał wzrost tego wskaźnika do 10,0% na koniec przyszłego roku

KNF: Zysk netto sektora bankowego po ośmiu miesiącach 2011 roku wyniósł 10,5 mld zł, czyli był o 39,4 procent wyższy niż rok wcześniej - podała w raporcie Komisja Nadzoru Finansowego.

Banki: PKO BP jest zainteresowany kupnem co najmniej 10 proc. słoweńskiego banku Nova Ljubljanska Banka, podał słoweński dziennik Delo. Największym udziałowcem NLB jest rząd, 25 proc. posiada zaś belgijska grupa KBC (właściciel m.in. Kredyt Banku).

Banki: Agencja ratingowa Moody's obniżyła ocenę kilku portugalskich banków, w tym Banco Comercial Portugues, który jest właścicielem Banku Millennium SA. Moody's obniżył też rating kilkunastu brytyjskich banków (m.in.: Royal Bank of Scotland i Lloyds TSB)