Przejdź do treści strony

Analitycy liczą na dalsze wzrosty cen miedzi

Ceny miedzi w Szanghaju osiągnęły dziś najwyższy poziom od lipca 2008 roku. Eksperci i inwestorzy liczą, że pod wpływem oczekiwanego dodruku dolarów notowania czerwonego metalu poprawią swe historyczne rekordy.
Na zamknięciu wtorkowych notowań w Szanghaju kontrakty ze styczniowym terminem dostawy wyceniono na 63.420 juanów (9.545 USD, w tym 17% podatku VAT), czyli najwyżej od 27 miesięcy.

O godzinie 13:00 tona miedzi na rynku kasowym w Londynie kosztowała 8.420 dolarów i była o 0,3% tańsza niż w poniedziałek. Kontraktom z trzymiesięcznym terminem dostawy do rekordu wszech czasów brakuje już tylko 5,5%.

„Wysokie ceny w Szanghaju oraz oczekiwania, iż Fed w listopadzie rozpocznie ilościowe poluzowanie polityki monetarnej, mogą wciąż podnosić ceny. Dodruk pieniądza może pomóc amerykańskiej gospodarce i zwiększyć płynność na rynkach" - skomentował Eugen Weinberg, analityk Commerzbanku cytowany przez Bloomberga.

Notowania surowców wzrosną, jeśli Fed w przyszłym miesiącu złagodzi politykę - zgadzają się specjaliści ze szwajcarskiego UBS. Zdaniem analityków UBS dodruk pieniądza w USA jest czynnikiem „zmieniającym zasady gry".

źródło: Bankier.pl/ K.K.