Przejdź do treści strony

Analiza rynku srebra - 21 czerwca 2010 r.

Kolejny tydzień czerwca - udany! Srebro w końcówce I półrocza pnie się do góry! Od poniedziałku do piątku notowania tego metalu wzrosły o ponad 1/3 dolara na uncji, zamykając tym samym piątkową sesję kwotą o 0,46 USD na uncji wyższą aniżeli przed tygodniem. W złotówkach wartość uncji białego kruszcu wciąż utrzymuje się powyżej 60 PLN/1 t oz.

Srebro zainaugurowało kolejny tydzień czerwca lekkim, ale pozytywnym ruchem. Nie tylko na srebrze, ale w całym sektorze metali szlachetnych można było dostrzec powrót dawnej korelacji walutowej do notowań kruszców, na co analitycy zwrócili uwagę już na początku tygodnia. Wraz z osłabieniem amerykańskiej waluty, drożało srebro. Wskaźnik eurodolara wzrósł 1,2117 do 1,2297. Jednocześnie kurs pary GBPUSD wzrósł z 1,4551 do 1,4803, zaś za jednego dolara płacono 91,44 jenów japońskich (wcześniej ponad 92).

Przy stabilizacji kursów kolejnego dnia i braku silnych czynników rzutujących na notowania srebro, kolejnego dnia zmiana - strata - wyniosła zaledwie 1 cent na uncji. Niekorzystne dane z amerykańskiego rynku budowlanego oznaczające niski popyt na metale przemysłowe, skierowały kapitał w kierunku inwestycji w metale szlachetne. Tym samym w połowie tygodnia zaczęło drożeć złoto, a w ślad za nim srebro. Uncję białego metalu wyceniono na 18,51 USD. Sytuacja na rynku nie uległa zmianie już do końca tygodnia. Podczas gdy notowania złota podążały w kierunku nowego, historycznego rekordu pod wpływem pozytywnych prognoz na rok 2010, srebro zdrożało o blisko 1,5 proc., zamykając tym samym ostatnią w tygodniu sesję ubiegłotygodniowym apogeum cenowym na poziomie 18,77 USD/1 t oz.

W przeliczeniu na rodzimą walutę, w poniedziałek na giełdzie Londynie za uncję białego kruszcu płacono 61,54 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej sesji ta sama ilość srebra kosztowała 61,69 PLN.

Źródło: INWESTYCJE.PL/Bartosz Wojtczak