Przejdź do treści strony

Analiza rynku złota - 21 czerwca 2010 r.

Bezapelacyjnie jako rewelacyjny miniony tydzień może zaliczyć złoto. Kruszec zdrożał od poniedziałku do piątku o 26,5 dolara na uncji, zamykając tym samym piątkową popołudniową sesję kwotą o 36 USD na uncji wyższą aniżeli przed tygodniem. Jednocześnie złoto ustanowiło nowy historyczny rekord wszechczasów, a cena uncji złota w PLN przekroczyła poziom 4.100,00.

Następny tydzień czerwca rozpoczął się dla złota wyjątkowo pomyślnie. Przede wszystkim wyraźnie mieliśmy do czynienia z powrotem dawnej korelacji cen złota i dolara amerykańskiego - sprzed kryzysu w obrębie Unii Europejskiej. W poniedziałek, przy blisko 1,5%-owym wzroście kursu eurodolara, złoto zbliżyło się do bariery 1.230 dolarów za uncję. Finalnie jednak górę wzięły czynniki deprecjonujące wartość kruszcu. Nie bez znaczenia miały być informacje docierające z Afganistanu, gdzie odkryto ogromne złoża surowców mineralnych - w tym złota, których eksploatacja wiązałaby się oczywiście ze wzrostem podaży.

Tym samym w poniedziałek popołudniu notowania złota spadły o blisko 0,5% i oscylowały w okolicach 1.220 USD/1 t oz. do końca kolejnego dnia. Niewątpliwie w minionym tygodniu wzrostom nie pomagały opinie takie jak Roberta Prechtera, prognozującego deflację w gospodarce amerykańskiej i jednocześnie schyłek „złotych czasów". Jednakże rynek nie zareagował wyraźnie na tego typu przewidywania i w połowie tygodnia notowania złota przebiły barierę 1.230, a już w czwartek 1.240 dolarów za 1 uncję, odnotowując fixing na poziomie 1.245 USD/1 t oz. - wyniku zaledwie o 3 dolary na uncji niższego od historycznego rekordu LGF. Niewątpliwie pozytywnie na ceny kruszcu rzutowały takie prognozy jak szefa tokijskiego oddziału Standard Banku - Bruce'a Ikemizu - o tym, że złoto może osiągnąć poziom 1.300 dolarów za 1 uncję jeszcze w tym roku dzięki spadkowi zaufania do euro i dolara amerykańskiego. Niedługo po prognozie złoto osiągnęło ubiegłotygodniowe apogeum i jednocześnie historyczny rekord - 1.256,00 dolarów za 1 uncję!

W przeliczeniu na polską walutę, w poniedziałek rano na londyńskiej giełdzie uncja żółtego kruszcu kosztowała 4.105,3 PLN, natomiast na zamknięciu piątkowej popołudniowej sesji za tę samą ilość złota płacono 4.127,72 PLN.

Źródło: INWESTYCJE.PL/Bartosz Wojtczak