Przejdź do treści strony

Co robić, gdy Ubezpieczyciel nie chce wypłacić odpowiedniego odszkodowania?

Z roku na rok rośnie świadomość ubezpieczeniowa Polaków. Świadczyć o tym może chociażby coraz większa liczba skarg zgłaszanych do Rzecznika Ubezpieczonych. Nadal jednak bardzo często zdarza się, że towarzystwa nie chcą wypłacać odpowiedniej wysokości odszkodowania. Jak walczyć o swoje pieniądze?

Interwencja Rzecznika Ubezpieczonych nie zawsze przyniesie określone skutki, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe może, ale nie musi brać pod uwagę Jego opinii. Można więc rozważyć skorzystanie z usług kancelarii prawnych lub firm odszkodowawczych.

Na polskim rynku od lat działają Firmy zajmujące się pomocą przy odzyskiwaniu odszkodowań. Opinie ich klientów są różne, dlatego już na początku współpracy warto zadbać o to, aby zostały jasno określone:

  • warunki - jakie kroki firma zamierza podjąć, aby zaspokoić Twoje roszczenia wobec ubezpieczyciela;
  • przewidywany czas sporu (może trwać od kilku tygodni do nawet kilku lat);
  • szanse na wygraną;
  • procent odszkodowania, który będzie przeznaczony na wynagrodzenie oraz wszelkie inne koszty, które mogą być związane z działaniami firmy;
  • sytuacje, w których ów procent może ulec zmianie.

Jeśli wypadek zdarzył się za granicą, upewnijmy się, że prawnicy reprezentujący firmę pomagającą uzyskać odszkodowanie znają tamtejsze prawo i mają doświadczenie w tego typu przypadkach. Zwykle wynagrodzenie dla firmy odszkodowawczej waha się w okolicach 20% wygranej kwoty. Wybierając taką instytucję warto porównać różne oferty , zanim zdecydujemy się na tę jedną. W Polsce drastycznie zmniejszyła się liczba firm, które pomagają poszkodowanym uzyskać od ubezpieczycieli należne odszkodowania. Na rynku działa obecnie około 50 kancelarii specjalizujących się w odzyskiwaniu odszkodowania - do niedawna było ich sześć razy więcej. Wzmacnia się pozycja tych kancelarii, które udowodniły rzetelność i skuteczność działania oraz wysoki poziom kultury i takt swoich pracowników. Warto również wspomnieć o fundacjach, które pomagają osobom poszkodowanym w wypadkach uzyskać godne odszkodowanie za poniesione krzywdy. Bardzo często skupiają one wokół siebie osoby, które same kiedyś ucierpiały w podobny sposób i dzięki doświadczeniu mogą pomóc innym.

źródło: ochrona-prawna.ubezpieczenie.com.pl/ OZ