Przejdź do treści strony

Czy warto ubezpieczyć kredyt gotówkowy?

Decydując się na kredyt gotówkowy bank zazwyczaj oferuje nam jego ubezpieczenie w pakiecie. Warto je wykupić, gdyż jest to zabezpieczenie w razie niezdolności do spłaty przez nas zadłużenia (ciężka choroba, śmierć lub utrata pracy). Na rynku dostępnych jest wiele różnych ubezpieczeń - ważne, żeby wybrać to najbardziej dopasowane do naszych potrzeb, m.in. wieku i sytuacji zawodowej.

Model cenowy ubezpieczenia jest we wszystkich bankach podobny. Składkę, która podlega kredytowaniu, płacimy jednorazowo z góry za cały okres spłaty lub co miesiąc razem z ratą. Łączna kwota ubezpieczenia powiększa kwotę umowy kredytu. Wykupienie ubezpieczenia nie jest oczywiście obligatoryjne, ale daje większy komfort spłaty, a także inne korzyści. Niektóre banki wprowadzają oferty specjalne, w ramach których klienci wykupujący ubezpieczenia (i spełniający określone warunki) mogą liczyć na niestandardowe warunki cenowe.  

Przed podpisaniem umowy o ubezpieczenie kredytu zwróćmy uwagę na jej szczegóły. Zazwyczaj w początkowym stadium jej trwania występuje wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli tzw. karencja. Ponadto nie otrzymamy świadczenia, gdy utrata pracy nastąpi w wyniku porozumienia stron pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Niektórzy ubezpieczyciele ograniczają także swoją odpowiedzialność w sytuacji, gdy ubezpieczony przebywać będzie pod wpływem alkoholu, kierował pojazdem bez uprawnień czy też brał udział w działaniach przestępczych. Decydując się na ubezpieczenie sprawdźmy także, czy umowa przewiduje odzyskanie części kwoty ubezpieczenia w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.Pamiętajmy, że ubezpieczenie kredytu możemy wykupić nie tylko w banku - zazwyczaj korzystniejszą polisę zaoferuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe. Niestety, czasem bank nie wyraża zgody na ubezpieczenie kredytu w innej instytucji.

źródło: Bankier.pl/ Agata Brucko-Stępkowska, Futuro Finance