Przejdź do treści strony

Wykupiłeś kiedyś polisę na życie, a teraz nie stać Cię na opłacanie składki?

Życie jest przewrotne - dzisiaj mamy dobrą pracę, a już jutro możemy ją stracić. Co zrobić, jeśli w przeszłości wykupiliśmy polisę na życie, a obecnie nie stać nas na opłacanie składki? Czy to oznacza, że musimy zrezygnować z ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na życie jest zobowiązaniem długoterminowym, dlatego zawsze istnieje ryzyko, że kiedyś nasza płynność finansowa zostanie zachwiana i nie będzie nas stać na opłacanie składek. W takiej sytuacji nie musimy rezygnować z ubezpieczenia. Ubezpieczyciele oferują nam poniższe możliwości.

  1. Zmiana trybu płatności składek: np. zamiast płacić składkę za cały rok jednorazowo, można rozłożyć ją na raty kwartalne czy miesięczne.
  2. Rezygnacja z umów dodatkowych: skutkiem tego będzie obniżenie ochrony ubezpieczeniowej, ale również obniżenie składki.
  3. Indeksacja: obniżenie sumy ubezpieczenia z tytułu polisy, co powoduje obniżenie wysokości składki.
  4. Zawieszenie opłacania składki: jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. Zawiesza się spłatę składek na kilka bądź kilkanaście miesięcy, jednak trzeba spełnić określone przez dane towarzystwo warunki.

Decyzję o rezygnacji z ubezpieczenia na życie powinniśmy dokładnie przemyśleć i nie podejmować jej pochopnie - towarzystwa oferują nam różne inne możliwości. Warto także pamiętać, że klienci, którzy zaprzestali opłacania składek, mają możliwość wznowienia ochrony ubezpieczeniowej.

źródło: na-zycie.ubezpieczenie.com.pl/ OZ